0 (358) 231 10 32
Sosyal Medya Hesaplarımız

Söve Çeşitleri Nelerdir ?

Söve Çeşitleri Nelerdir ?

 

 

 

 

Pencere Söveleri

Pencere ve kapı kenarlarını süslemek için kullanılan profiller söve ya da prekast olarak adlandırılmaktadır. Benzer malzemelere göre çok daha ucuz oluşu ve uygulama kolaylığı tercih edilme sebebidir. Farklı model ve ölçülerde üretilebilir olması kullanıcılara daha fazla seçenek sunmakta, ayrıca talebe göre üretilebilir olmasından dolayı bina tasarımlarına esneklik kazandırmaktadır. Temel yapısının aynı zamanda ısı yalıtım malzemesi olması cephe kaplama ve mantolama ile mükemmel bir uyum göstermesini de sağlamaktadır.

 

Denizlikler

Pencerelerin alt kısmında suyun cepheyi yalayıp zarar vermemesi için çıkıntılı damlalık detaya sahip elemanlardır. Kolay işlenmesi, estetik, pratik ve ekonomik olmasından dolayı tercih edilmektedir.

 

Taçlar

Pencerenin üst kısmında kullanılan, pencere üstü ürünleri üzerine uyumlu ürünlerdir. Diğer ürünler ile uyumlu çeşitleri vardır.

 

Taç Üzeri Dekorlar

Pencerenin üzerine uygulanan tacın üzerine yapılan dekoratif desenlerdir. Binalara daha zarif görsellik kazandırır.

 

Kat Silmeleri

Bina dış cephesinde kat aralarına uygulanan kabartma şekilli süslemelerdir. Geçmişten günümüze birçok malzeme kat silmesi olarak kullanılmıştır. Temel malzemesi EPS olan kat silmeleri hem çok hafif hem de muadillerine göre çok daha ekonomiktir.

 

Köşe Elemanları

Bina köşelerinde daha çok süsleme ve dekorasyon amaçlı kullanılır. Köşe elemanları diğer malzemelere göre hafif, uygulaması kolay ve ekonomiktir.

 

Sütunlar

Yapılarda, klasik taşıyıcı olarak kullanılan sütunların görünümünde olup daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Demir, ahşap bir taşıyıcı ya da sıva ile düzgün yüzey oluşturulamayan betonarme sütunların kaplamasında da kullanılabilmektedir.

 

Sütun Başları

Söve ayağı da denilen sütun başları, pencere ve kapı söve profillerinin başlangıcı olarak kullanılan ve sövenin üzerine bastığı dekoratif süsleme elemanlarıdır. Tasarımda çeşitlilik yaratır. Pencere söve tasarımında önce söve ayağı kullanılıp onun üzerine söve profili bindirilir.

 

Pimaş Kapama

Binaların yüzeyinden inen yağmur oluk gider borularının saklanarak binaya daha estetik bir görünüm veren çeşitli desenlerdeki U biçimli elemanlardır.

 

Payandalar

Payandalar, çatı saçak çıkmaları ya da konsol çıkmalarının yükünü taşımak için kullanılan ve eli böğründe diye de tabir edilen elemanlardır. EPS payandalar binayı süsleme amaçlı kullanıldığı gibi taşıyıcı amaçlı kullanılan demir, ahşap, betonarme payandaları kaplayıp gizleyerek daha estetik görünüm sağlamak için kullanılmaktadırlar.

 

Aplikler

Pencere ve kapı sövelerinin profillerinin sonunda kullanılan dekoratif sonlandırma elemanlarıdır.

 

Kilit Taşı

Eski yapılarda kemer inşaatlarında sistemin son parçası olarak sistemi kilitlemesi nedeniyle bu elemanlar kilit taşı olarak adlandırılmıştır. EPS kilit taşları günümüzde pencere ve kapı üst söve profili ortasında süsleme amacıyla kullanılmaktadır.

 

Balkon Panoları

Balkon dış duvarlarına süsleme amacıyla kullanılan çeşitli model ve boyutlardaki elemanlardır.

 

Fuga Çıtaları

Mantolamada fuga (derz) oluşturmak için kullanılan profillerdir. Binalara estetik görünüm sağlamak ya da geniş yüzeylerde mantolama uygulamasının dekoratif sıva ve boya aşamasında ek yapmadan bitim sağlanması için kullanılmaktadır.

 

Daire Söveler

Dairesel şekilde olup binalara estetik vermek için kullanılırlar. Uygulama alanına göre değişik ölçü ve modellerde üretilmektedir.

 

Harpuştalar

Genellikle duvar ya da çatı parapeti üst kısımlarında kullanılan üzerinde su ve karın birikmemesi için tek ya da iki tarafa eğimli damlalık çıkıntılı elemanlardır. Yalıtımlı dış cephe kaplaması ile parapet birleşiminin ağzının açık olması nedeniyle kar ve su sızıntısı olmaması için uygun bir harpuşta ile bu kısımların kapatılması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

 

Kemerler

Gerek iç mekan ve gerekse dış mekanlardaki geçiş alanlarına estetik bir görünüm vermek amacıyla kullanılan elemanlardır.

 

Motifler

Genellikle Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek üretilen değişik ölçü ve desenlerde üretilen ürünlerdir.

 

4K Yalıtım söve ürünleri; eski ya da yeni her türlü yapıda rahatlıkla kullanılabilen, yüksek kalite EPS malzemeden üretilmiş olup, ürünlerimizin dış yüzeyi her türlü çevre şartlarına dayanıklı kaliteli akrilik sıva ile kaplanmıştır. Bünyesine su almaz ve donma çözünme dayanımı yüksektir. Ürünlerimizin dış yüzeyindeki özel sıva güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar, esnek yapısı sayesinde çatlamayı, kırılmayı ve yaşlanmayı engeller. Binalara estetik bir görünüm vererek değerini artırır.

 

4K Yalıtım kataloğundaki ürünler  gerek model ve gerekse ölçü bakımından birbirleri ile uyumlu olarak tasarlanmıştır. Kataloğumuzda mevcut söve modellerinin birçoğu Osmanlı, Selçuklu mimarisi ve süsleme sanatından esinlenerek oluşturulmuştur.

 

Yalı baskı adı verilen ve geçmişten günümüze vazgeçilemeyen ahşap dokuyu EPS ile bütünleştirdiğimiz siding şeklindeki ürünlerimiz dış cephe mantolamaya alternatif bir üründür. Sıvalı bir strafor olup ek file sıva uygulaması gerektirmeden hızlı bir şekilde cepheye doğrudan uygulanarak boyanabilmekte ve yapılara estetik görünüm kazandırmaktadır.