0 (358) 231 10 32
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır ? İşte Evinizi Sıcak Tutmanın Yolları

Evde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır ? İşte Evinizi Sıcak Tutmanın Yolları

Soğuk kış aylarının yaklaştığı bu günlerde evinizi ısıtmak için hem enerji hem de para harcamanız gerekir. İster doğal gaz tesisatınız olsun, isterse soba, ister elektrikli soba kullanın, ister kalorifer hiç bir yöntem çok da ucuz değildir. Bunca harcama sonrası gelen faturaya rağmen eviniz hala ısınması gerektiği kadar ısınmıyorsa burada bir sorun var demektir.

Evim neden iyi ısınmıyor?

Kötü yalıtılmış veya yalıtılmamış dış cephe, soğuk havayı içeri alan pencereler, düzgün kapanmayan ev ya da balkon kapıları, arızalı veya yetersiz petekler ya da verimliliği düşük ısı tesisatı gibi nedenler yüzünden eviniz yeterince iyi ısınmıyor olabilir. Kışa biraz daha iyi hazırlanarak hem faturalardan tasarruf etmek hem de güzelce ısınmak mümkün.

Evimi nasıl daha verimli ısıtırım?

Öncelikle evinizde bir enerji denetimi yapın. Kapı ve pencere gibi soğuk havanın içeri gireceği ya da sıcak havanın dışarı çıkabileceği noktaları tespit edin. Rüzgarlı bir günde şüphelendiğiniz noktalara bir parça peçete tutun. Havalanıyorsa nerede kaçak var buldunuz demektir. Hemen hava giriş-çıkışı olan kısımları bir kağıda not alın.

Isıtma tesisatınızdan tam verim alıp alamadığınızı iyice kontrol edin. Her petek yeterince ısınıyor mu? Şayet ısınmayan ya da ılık kalan petekler var ise, havasının alınması gerekiyor olabilir. Doğal gaz tesisatınız için servis çağırın ve kontrollerini yaptırın. Bu tip servis ve bakım ücretleri daha sonra faturanıza yansıyacak olan ek masrafa göre çok çok daha hesaplıdır.

Hava kaçıran pencere ve kapılar için bir yapı marketten ya da nalburdan kendinden yapıştırmalı pencere kapı süngerlerinden alıp kolayca yapıştırabilirsiniz. Elbette en iyi çözüm pencere ve balkon kapılarının yalıtımlı çift camlı, pvc doğrama(pimapen) olmaları ve profesyonelce monte edilmeleridir.

Pencereler duvara iyi oturtulmamışsa soğuk silikon sıkılarak boşluklar kapatılabilir. Soğuk günlerde perde ve panjurların kapalı tutulması da soğuğu bir miktar bloke edecektir. Evde az kullandığınız odaların kapılarını kapalı tutmaya mutlaka özen gösterin. Banyo kapısını ise sıcak bir duştan sonra su buharının eve dolması için bir süre açık tutmanız faydalı olacaktır.

Yalıtım Malzemeleri Kullanın

Yapı marketlerde ya da nalburlarda bulabileceğiniz yalıtım malzemelerinden faydalanabilirsiniz. Isı yalıtım boyası adı altında satılan ürünlere çok dikkat etmelisiniz. Avrupa standartlarına göre ısı yalıtım malzemeleri en az 8 santim kalınlığında olduklarında iş görürken, bir boya tabakasının ısı yalıtımı sağlaması kesinlikle söz konusu değildir.

Evinizin tavan ve taban kısımlarında yalıtım sıvası ve poliüretan köpükleri uygulayarak yalıtım sağlayabilirsiniz. Evi ısıtmanın en iyi yolu ise mutlaka evinize ısı yalıtımı (mantolama) yaptırmak olacaktır. Yukarıda bahsedilen önlemler ise sadece ısı yalıtımına ek olarak uygulandığında tam verimli sonuç verecektir. Isı yalıtımı, hem ısınma hem dekorasyon sağlarken hem de yüksek doğal gaz faturalarınızı düşürerek tasarruf etmenizi sağlar. 4K Yalıtım olarak, her türlü ısı yalıtımı ürününün üretimi, toptan ve perakende satışını yapmaktayız. Sipariş ve detaylı bilgi almak, evinize proje uygulatmak için iletişim sayfasından bizlerle görüşebilirsiniz.